Kuidas osta oma esimene kodu?

Kuidas osta oma esimene kodu?

Kati Voomets 06.01.2020

Oma kodust unistavad paljud. Enamik inimesi eelistab elada endale kuuluvas korteris või majas, mitte eluaset üürida. Oma kodu ostmiseks peavad aga paljud pangast laenu võtma ning see võib tunduda esmapilgul väga keeruline protsess.

Tegelikkuses see nii keeruline pole ja ostmise protsessi illustreerib järgmine skeem:

kuidas osta oma esimene kodu

 

Neile, kes soovivad osta oma kodu, soovitame kindlasti vaadata Facebooki live-ülekannet, kus Swedbanki kodulaenude valdkonnajuht Anne Pärgma tutvustab koduostu teekonda ja vastab enim levinud küsimustele. Lisaks saab kuulata samal teemal Kogumispäeviku podcasti Spotifyst, Apple podcastist või Anchor FM-st.

Samm-sammult tegudeni jõuab aga nii:

1. Kui mõte kodu ostust on tekkinud, tuleks hinnata esmalt enda maksevõimet ehk seda, kas ja kui palju sa pangast laenu saaksid. Selleks kasuta kalkulaatorit, mis näitab ära sinu maksimaalse laenusumma.

2. Laenu võtmisel on vajalik ka omafinantseering (vähemalt 10% vara maksumusest) või lisatagatis. Kui sul omafinantseeringut ei ole, siis tuleb leida võimalusi raha säästmiseks ja omafinantseeringu kogumiseks. Palju häid säästunippe leiad #Kogumispäeviku grupist.

3. Seejärel tuleb välja valida konkreetne kinnisvara ja esitada pangale internetipanga kaudu taotlus. Tihtipeale langetavad inimesed koduostu otsuse liiga kiiresti ja emotsioonide ajel. Vastuse küsimusele, kuidas langetada koduostul mõistlik ja kaalutletud valik, leiab siit. Juhul kui tegemist on kodu vahetusega, tekib ilmselt nii mõnelgi küsimus, kas vana kodu müümisprotsessi tuleks kaasata ka maakler? Sellele küsimusele leiab vastuse siit.

4. Seejärel võtab pank ühendust vastuse andmiseks ja tingimuste kokkuleppimiseks. Arvestama peaks ka sellega, et pank võib küsida sinult ebamugavaid küsimusi, millest saad lähemalt lugeda siit.

5. Ostu-müügileping on viimane osa koduostu protsessist. See sõlmitakse notari juures ja laenuraha kantakse pärast seda sinu kontole. Mida aga notariaalse tehingu puhul silmas pidada? Sellele küsimusele andsid vastuse notarid Tarvo Puri ja Merle Saar-Johanson, kes rääkisid ka sellest, mida silmas pidada enne kinnisvara müügilepingu sõlmimist ja mida teha, kui pärast ostu on avastatud varjatud puudused. Selle jaoks soovitame vaadata Facebooki live´i.

Selleks, et saada rohkem kasulikke nippe, kuidas igapäevaselt raha säästa ning langetada ka kodu ostul tark valik, liitu #Kogumispäevik grupiga.

 

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kui jätkate veebilehe sirvimist või vajutate „Jah, nõustun“ ikooni, siis nõustute küpsiste kasutamisega. Teil on võimalik loobuda antud nõusolekust igal ajal, muutes kasutatava seadme seadistusi ja kustutades salvestatud küpsiseid. Tutvuge ka meie meie küpsiste kasutamise eeskirjaga..